Światowy Dzień Optymizmu do doskonała okazja do poruszenia tematu związanego z pozytywnym nastawieniem. Tym bardziej, że sposób w jaki podchodzimy do życia – z czego często nie zdajemy sobie sprawy – ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jego jakości, ale także tego na ile efektywnie potrafimy sobie radzić z wyzwaniami spotykanymi na własnej drodze.

Skąd bierze się optymizm?

To w jaki sposób podchodzimy do otaczającej Nas rzeczywistości nie jest zależne od indywidualnych predyspozycji psychiki, czy organizmu. Na sposób postrzegania świata wpływ mają wcześniejsze doświadczenia, system wartości, samoocena oraz stopień zadowolenia z własnego życia. Źródeł optymizmu musimy więc szukać w samych sobie (podobnie jak źródeł pesymizmu). Oczywiście w pewnym stopniu o tym, czy codziennie chodzimy przepełnieni pogodą ducha, czy zamartwiamy się każdą błahostką decydują także otaczający Nas ludzie i środowisko w którym żyjemy. Pamiętajmy jednak, że w skrajnych sytuacjach każde z nich można zmienić… Życie jest zbyt krótkie, aby angażować się w toksyczne relacje lub przebywać w środowisku, w którym nie jesteśmy akceptowani. Tym bardziej, że bycie optymistą ma wiele zalet…

Dlaczego warto być optymistą?

Pogoda ducha to coś znacznie więcej niż frazes pojawiający się od czasu do czasu w rozmowach, audycjach radiowych, czy telewizyjnych programach. Już wiele lat temu naukowcy udowodnili, że Nasze podejście do życia determinuje nie tylko ogólne samopoczucie i zadowolenie ze swoich osiągnięć, ale również cały szereg umiejętności (lub ich braku) przydatnych do reagowania w sytuacjach podbramkowych.

Optymizm jest pozytywną, życiową filozofią, oferującą Nam szereg korzyści, ułatwiających funkcjonowanie w społeczeństwie. Optymiści są najczęściej pełni energii, szukając w życiu nowych szans i możliwości, dążąc do czerpania z niego radości. Chętniej podejmują nowe wyzwania, skupiają się na kreatywnym działaniu, wszelkie trudności uznając za jeden z naturalnych elementów spotykanych na drodze do celu. Pozytywne nastawienie ma najczęściej ścisłe powiązanie z własną samooceną – ludzie odznaczający się pogodniejszym podejściem do życia zwykle dążą do rozwiązywania swoich problemów samodzielnie (jednocześnie nie stroniąc od pomocy innym), w sytuacjach losowych myśląc analitycznie i zachowując zimną krew. Zamiast podejmować chaotyczne decyzje działają w sposób przemyślany, czemu służy przekonanie o własnych umiejętnościach oraz wartości. Koncentrują się na znalezieniu konstruktywnego rozwiązania problemu, zamiast szukać rozwiązań doraźnych.

Optymiści nie marnują czasu na narzekanie – starając się myśleć nieszablonowo dążą do rozwiązywania pojawiających się kłopotów, traktując je jako ekscytujące wyzwanie pozwalające na sprawdzenie samego siebie. Konsekwencja w działaniu połączona z wymienionymi powyżej cechami pozwala na osiąganie na polu prywatnym i zawodowym nawet najtrudniejszych celów, czyniąc z nich nie tylko cennych pracowników, ale także świetnych kompanów.

W przypadku pesymistów natomiast problemy i lęki – niezależnie od tego, czy rzeczywiste, czy wydumane – doprowadzają do tłamszenia radości z życia. Małe sukcesy, drobne przyjemności, codzienne czynności sprawiające przeciętnemu człowiekowi radość lub satysfakcję są tłumione przez nieustający lęk o siebie, pracę, pieniądze, najbliższych, czy też szeroko rozumianą przyszłość. I chociaż rozważanie bieżących problemów samo w sobie nie jest niczym złym – wszak rozmaite troski są elementem życia każdego z Nas – to w przypadku pesymistów dogłębne analizowanie zagrożeń i możliwych niepowodzeń nie prowadzi do podejmowania konkretnych działań mających im zapobiegać, jest jedynie formą sztuki dla sztuki, wpędzając pesymistę w błędne koło, pochłaniające życiową energię. Będący pokłosiem pesymizmu stres w niewielkich dawkach działa pobudzająco i bywa czynnikiem pozytywnym, np. widząc niebezpieczne zdarzenie na drodze docierające do Naszego mózgu bodźce powodują uwolnienie do organizmu wielu związków chemicznych, w tym adrenaliny, pozwalających m.in. na poprawienie refleksu, zdolności oceny sytuacji, czy automatyzację pewnych zachowań, umożliwiając w ten sposób uniknięcie potrącenia pieszego, czy uderzenia w inny samochód. Jednak nadmiar stresu, a przede wszystkim jego przewlekły charakter, każdorazowo jest szkodliwy… Pesymistyczne podejście do życia, wpędzające Nas w permanentny, około depresyjny nastrój nie tylko odbiera radość z życia, ale może mieć jeszcze poważniejsze skutki. Osłabianie zdrowia psychicznego często znajduje bezpośrednie przełożenie na zdrowie fizyczne – życie w ciągłym stresie, powodujące często m.in. bezsenność i generując inne obciążenia dla organizmu doprowadza do obniżenia odporności, zwiększając ryzyko jego rozstroju. Mówimy tutaj nie tylko o zwykłym przeziębieniu, nerwobólach czy przejściowych problemach z układem pokarmowym, ale także o znacznie poważniejszych przypadłościach, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a nawet choroby nowotworowe!

Optymizm z rana jak…

Zdolność dostrzegania pozytywnych stron nawet najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń jest bezcenną umiejętnością uczącą lepszego radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami oraz jednym z fundamentalnych elementów samorozwoju. Dzięki pozytywnemu nastawieniu nie koncentrujemy się na roztrząsaniu problemów, ale na kreatywnym poszukiwaniu ich rozwiązania – bez zadręczania się doświadczaną komplikacją. Łatwiej jest nam wówczas podchodzić również do niepowodzeń, szczególnie tych ponoszonych w czasie uczenia się nowych rzeczy.

Droga do przekonstruowania sposobu postrzegania świata z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, wymagając przy tym zaangażowania odpowiedniej ilości czasu. Praca nad samym sobą zawsze jest największym wyzwaniem, ale jej rezultaty są warte podjętego wysiłku. Zmiana sposobu myślenia to punkt wyjścia do osiągania innych celów. Dlatego czasami warto wziąć kilka głębszych wdechów i spojrzeć łaskawszym okiem na samego siebie, innych ludzi, wszystko co Nas otacza… Działając w dobrym nastroju jesteśmy efektywniejsi, bardziej kreatywni oraz szczęśliwsi, a realizowanie postawionych przed Nami zadań przychodzi zdecydowanie łatwiej. Nie zapominajmy o tym nawet w najtrudniejszych chwilach – na to, aby się martwić zawsze przyjdzie czas, a z jego perspektywy wiele problemów których doświadczamy okazuje się błahych…

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Profesjonalista radzi
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…