Home Porady W jaki sposób rozbudzić swoją motywację?

W jaki sposób rozbudzić swoją motywację?

Możliwość komentowania W jaki sposób rozbudzić swoją motywację? została wyłączona
3
980

Zazwyczaj nie mamy problemu ze zmotywowaniem się do zjedzenia kolejnego kawałka ciasta, wypicia kawy lub wyjścia wieczorem ze znajomymi na miasto. Przychodzi nam to raczej z łatwością, dlatego nie myślimy o tym w kontekście motywacji. Pewne problemy pojawiają się jednak, kiedy musimy wykonać czynność, która nie do końca jest dla nas przyjemna lub atrakcyjna. Napisano już wiele rzeczy na temat motywacji, jednak sporo osób myli ją z technikami zarządzania czasem. O ile porządek i planowanie mogą nam pomóc w nauce, to pomijają one kwestię najistotniejszą, a mianowicie emocje.

Techniki zarządzania czasem powinny pojawiać się w momencie, kiedy już jesteśmy zmotywowani do działania i szukamy narzędzi, które pomogą nam zrealizować cel. Motywacja nie przyjdzie wraz z sprzątnięciem biurka lub wypisaniem kilku rzeczy w notatniku. Wszystko jest związane z umiejętnością kontrolowania naszych emocji oraz możliwością wzbudzania pożądania konkretnych rezultatów. Jeśli osiągniemy ten stan, łatwiej będzie nam zmotywować się do nauki, ćwiczeń lub czegokolwiek innego. Jak więc sobie z tym razić?

1. Kolekcjonuj swoje osiągnięcia

Jednym z powszechnych sposobów na motywację jest nagradzanie siebie – czy to za dobrą ocenę, ukończony bieg bądź wykonany projekt. I choć jest to dosyć przyjemna technika, to w takim wypadku motywy naszych działań nie są do końca takie, jakie powinny być. Zamiast tego, warto więc zacząć kolekcjonować swoje osiągnięcia. Każdy z nas cieszy się ze swoich sukcesów – nawet tych najmniejszych.

Najprostszym sposobem jest spisywanie ich na kartce. W kontekście nauki, mogą to być udane egzaminy, stypendia, staże, publikacje, prelekcje, dobre oceny czy nawet zwykła pochwała nauczyciela. W pracy są to wszelkie awanse, premie, podwyżki, udane projekty itp. Przypominanie sobie tego, co udało nam się już w tej kwestii osiągnąć, automatycznie podniesie nasze morale i pozytywnie wpłynie na nasze chęci do działania.

2. Wszelkie działania rozpoczynaj z wizją pozytywnego rezultatu

Zazwyczaj nie motywują nas długotrwałe, ciężkie ćwiczenia na siłowni, lecz ich końcowe rezultaty. Właśnie to, co daje nam chęci do działania, to wizja przyszłości, do której mogą doprowadzić nas mają wykonywane czynności. Rzeczą, od której powinniśmy zacząć, jest określenie tego, dlaczego właśnie tego chcemy, po co to robimy i co nam to przyniesie w dłuższej perspektywie.

Zmotywować nas więc może duma, którą będziemy odczuwać po zdanej sesji, awansie czy wygranym biegu, czy też chęć współpracy z osobami, które są naszymi wzorami, wysokie zarobki, wyjazdy integracyjne itd. Ważne jest, aby myśleć o tym możliwie często – po przebudzeniu się, podczas ćwiczeń lub kąpieli, przed zaśnięciem. Wizja wymarzonej przyszłości jest bardzo pobudzającym czynnikiem, który pomaga pokonywać wszelkie przeszkody stojące nam na drodze do upragnionego celu.

3. Nie czekaj bezczynnie, aż motywacja przyjedzie sama

Może to banalne, ale czasami zwyczajnie trzeba wypełnić nasze obowiązki – niezależnie od naszych chęci. Motywacja czasem pojawia się właśnie podczas wykonywania danej czynności. Trafimy na jakieś ciekawe zagadnienie, zadanie do wykonania lub zwyczajnie podczas treningu nasz organizm zacznie wytwarzać endorfiny.

4. Otaczaj się osobami z pasją

Świat stoi pasjonatami. Na pewno masz wśród znajomych wiele osób, które są nieźle zakręcone na temat konkretnych rzeczy. Warto spędzać z nimi wiele czasu, ponieważ ich entuzjazm może zarażać! Nasiąknięcie już samym ich zapałem na pewno przyniesie pozytywne skutki. Sprawdza się to na wielu płaszczyznach – nie tylko w kontekście nauki i ćwiczeń. Zdecydowanie łatwiej jest motywować się, kiedy widzimy, że otaczające nas osoby mają wiele pomysłów, entuzjazmu, niż słomiany zapał.

5. Ucz się od najlepszych, znajdź kogoś, kto Cię zainspiruje

Posiadanie wzorców w sowim życiu jest przydatne. Mogą być to ludzie ze świata nauki, biznesu lub ktokolwiek inny, którego życie wydaje Ci się szczególnie ważne, inspirujące, z którego sami jesteśmy w stanie wiele się nauczyć i wyciągnąć wnioski.

Nie należy jednak tego wiązać bezpośrednio z motywacyjnymi cytatami. Oczywiście, są one piękne i mogą dać motywacyjnego kopa. Działa to jednak jedynie przez chwilę, więc rzadko realizujemy to, co sobie zaplanowaliśmy pod ich wpływem. Podążajmy drogą własnych planów i marzeń, czerpiąc praktyczną wiedzę od najlepszych.

6. Maslov miał sporo racji

Wiele osób chcących odnieść sukces, bardzo często zapomina o tym niezwykle ważnym elemencie. Ciężko jest efektywnie uczyć się, przeprowadzić porządny trening lub robić inne bardziej subtelne rzeczy, jeśli wcześniej nie zaspokoimy naszych podstawowych potrzeb w postaci snu bądź posiłku.

Chcąc więc zdobyć motywację, powinniśmy zadbać o odpowiednią porę i długość snu, kwadrans drzemki w ciągu dnia oraz właściwe posiłki. Z pozoru wydaje się, że przy takim trybie będziemy mieć znacznie mniej czasu na wypełnienie naszych obowiązków, jednakże efektywność naszych działań będzie znacznie większa, co przekłoży się oczywiście na jakość.

  • Odpoczynek daje motywację i nowe możliwości

    Każdy z nas zapewne miewa momenty, w których czuje duże zmęczenie – nie tylko fizyczne, le…
  • W jaki sposób można odnaleźć pasję?

    Pasja bezsprzecznie jest istotnym elementem życia. Przede wszystkim daje ona radość życia …
Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…