Mogłoby się wydawać, że w czasach, w których wiele osób wyraża swoje zdanie bez oporów, termin „nieasertywny” przestał funkcjonować. Nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać, że większość, nieskrępowanych niczym opinii pojawia się w internecie, gdzie możemy być anonimowi. Jednak jak zachowujemy się, kiedy przyjdzie nam się zmierzyć z decyzją lub poglądem drugiego człowieka w świecie rzeczywistym? Nie zawsze jest już tak „kolorowo”.

Cywilizacja, w której żyjemy jest pełna sprzeczności i kontrastów. Z jednej strony bez problemu wygłaszamy nasze opinie i poglądy (najczęściej w sieci) i chcemy być indywidualistami, ale z drugiej jesteśmy istotami społecznymi żądnymi akceptacji reszty wspólnoty, w której funkcjonujemy. Właśnie ten drugi element często przyczynia się do problemów z asertywnością. Poza tym, boimy się reakcji ze strony drugiego człowieka, jaką mogłoby wywołać nasze stanowcze NIE i w konsekwencji żyjemy decyzjami innych. Jest jednak 5 skutecznych sposobów, dzięki którym możemy nauczyć się sztuki stanowczego i jednocześnie kulturalnego odmawiania.

Przede wszystkim musimy zacząć od przyjrzenia się naszym nieasertywnym zachowaniom, wtedy będziemy mogli je przeanalizować i zastanowić się, co je powoduje. Przypominając sobie jedną konkretną sytuację, w której postąpiliśmy wbrew sobie, musimy zastanowić się jakie emocje nam towarzyszyły i jak wyglądał nasz wewnętrzny dialog – czy brzmiał on jak nasz głos, czy może jak głos kogoś innego.

Następnym krokiem jest ocena tego, co nas hamuje. Musimy zwizualizować sobie sytuację, w której jesteśmy asertywni. Potem zadajemy sobie pytanie, co się faktycznie dzieje, kiedy chcemy tak zrobić, a jednak postępujemy inaczej. Wszystkie elementy (wewnętrzny dialog, okoliczności, obrazy pojawiające się w naszej głowie) mają na to wpływ. Odpowiedzmy sobie na pytanie „co by się stało, gdybym tak postąpił/postąpiła”. Wszystkie ograniczenia, które się wtedy pojawią są dla nas wskaźnikiem, co musimy zmienić.

Kolejnym elementem jest zanotowanie korzyści, które przyniesie nam umiejętność odmowy. Powinniśmy skupić się na jak największej ilości obszarów życiowych, w których asertywność może nam pomóc. Im więcej, tym lepiej, ponieważ wtedy sami siebie przekonamy, że takie podejście jest lepsze. Poza zyskami dla nas samych, warto też zauważyć plusy naszego zachowania dla innych.

Bądź sobą, niezależnie od tego, czego wymagają od Ciebie inni.

Czwartym krokiem jest wejście w stan asertywności. Po raz kolejny stawiamy siebie w roli człowieka stanowczego i wyobrażamy sobie jak taka osoba mogłaby wyglądać (postawa, język ciała, gestykulacja) i zastosowujemy te przemyślenia do nas samych. Następnie, wizualizujemy sobie tylko pozytywne reakcje ze strony innych ludzi (szacunek, pochwały, podziw) i poddajemy się radosnemu uczuci, które nas ogrania. Nie możemy o nim zapominać. Musimy pozwolić mu zakorzenić się w naszej podświadomości.

Ostatnim punktem jest podmiana obrazów w naszej głowie. Wszystkie okoliczności, w których nie byliśmy asertywni zamieniamy na takie, gdzie umieliśmy powiedzieć stanowcze, acz kulturalne NIE. Chodzi o to, aby niechciane sytuacje wyblakły, a ich miejsce zajęły nowe, takie w których zachowaliśmy się tak, jak o tym marzyliśmy.

Wszystkie te elementy należy wcielać w życie jednocześnie. Jeżeli będziemy je stosować etapami, nie uzyskamy pożądanego efektu.

Musimy również pamiętać, żeby nasza nowo nabyta umiejętność odmawiania nie zamieniła się w butę i arogancję. Asertywność, to również sztuka kompromisu. Nauczenie się jej nie oznacza, że mamy od tej chwili wszystkim odmawiać i zawsze być na NIE. Przede wszystkim powinniśmy słuchać siebie i wiedzieć czego chcemy. Jeżeli ktoś proponuje nam coś, na co mamy ochotę, to czemu mielibyśmy się z nim nie zgodzić?

 • Zabawa to nie tylko rozrywka…

  Większość z Nas nie ma wątpliwości co do tego, że zabawa jest integralną częścią życia dzi…
 • Z optymizmem w życie…

  Światowy Dzień Optymizmu do doskonała okazja do poruszenia tematu związanego z pozytywnym …
 • Kreatywność… w terenie

  5 sierpnia bieżącego roku mieliśmy przyjemność współtworzyć piknik rodzinny, mający miejsc…
Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
 • W jaki sposób można odnaleźć pasję?

  Pasja bezsprzecznie jest istotnym elementem życia. Przede wszystkim daje ona radość życia …
 • Zabawa to nie tylko rozrywka…

  Większość z Nas nie ma wątpliwości co do tego, że zabawa jest integralną częścią życia dzi…
 • Z optymizmem w życie…

  Światowy Dzień Optymizmu do doskonała okazja do poruszenia tematu związanego z pozytywnym …
Wgraj więcej Profesjonalista radzi
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…