Home Porady Świadomość swoich mocnych stron, wpływa na poczucie własnej wartości

Świadomość swoich mocnych stron, wpływa na poczucie własnej wartości

0
2
1,372

Znacznej większości osób łatwiej jest wymienić swoje słabsze strony niż własne zalety. Najczęściej jest tak, że to inne osoby widzą w nas pozytywne cechy, a my sami tego nie potrafimy. Dlaczego tak ciężko przychodzi nam dostrzeganie własnych zalet i dlaczego jest to takie istotne?

Uświadomienie sobie swoich mocnych stron, wzmocni nasze poczucie wartości. Poza tym, to one znacząco wpływają na to, czym powinniśmy zajmować się w życiu. Skoro to takie ważne, to dlaczego łatwiej nam dostrzegać swoje wady? Jedną z przyczyn jest tzw. fałszywa skromność. Niektóre osoby dużo mówią o swoich wadach, lecz tylko dlatego, aby inni zaczęli ich przekonywać, że to nie jest prawda. Komplementowanie sprawia, że nasze ego rośnie.

Kolejną z przyczyn jest niskie poczucie własnej wartości. Polega to na ciągłym poczuciu beznadziejności, niemocy i niemożności zmiany. Takie osoby cały czas skupiają się na swoich wadach, a na jakąkolwiek próbę komplementowania źle reagują, uważając to za kłamstwo. Ciężko takiej osobie jest dostrzec prawdziwe i szczere intencje. Z tego powodu coraz bardziej zamykają się w sobie, a przecież niesłusznie.

Poznanie swoich mocnych stron nie jest takie proste. Jest to spowodowane tym, że musimy w sobie przełamać pewną blokadę i spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy. Kolejną kwestią jest zmiana pewnych nawyków myślowych, które sprawiały, że swe wady nadkładaliśmy nad zalety. Jest jednak kilka sposobów, aby sobie w tym pomóc.

Pierwszą sprawą jest próba wypisania sobie kilku mocnych stron na kartce. Oczywiście nie przyjdzie to nam łatwo, dlatego więc warto poprosić o pomoc swoich przyjaciół lub rodzinę. To właśnie inne osoby zazwyczaj dostrzegają w nas jakiś talent i potencjał. Warto również zadać sobie pytania o własną pasję, co lubimy robić i co nam najlepiej wychodzi. Następnie przeczytajcie sobie co napisaliście i przeanalizujcie. Przy każdym punkcie warto zatrzymać się nieco dłużej i zastanowić się, jak możemy to wykorzystać w życiu. Dotychczasowe nawyki myślowe będą sprawiać, że sporą część tych rzeczy będziemy krytykować. Powinniśmy zignorować ten wewnętrzny głos. Jest to proces dosyć długi, lecz skuteczny.

Warto również prowadzić swój dziennik, w którym zapisuje się wszystkie, nawet najmniejsze osiągnięcia. Chodzi również o drobne sprawy, które udało Wam się zrobić np. przy pomocy swojego charakteru. W ciągu dnia takich sytuacji jest co najmniej kilka, naprawdę 😉

Kolejną rzeczą jest zmiana słownictwa. Mówienie o swoich sukcesach często postrzegane jest negatywnie, jako brak wychowania. O wiele bardziej akceptowane i przyjmowane są opowieści o życiowych niepowodzeniach. Nie jest to jednak żadna reguła, lecz kwestia mentalności. Chwal się swoimi osiągnięciami, bo jest to powód do dumy! Rozwijajmy swoje zdania i odpowiadając na pytanie typu „Co tam?”, zamiast samego „spoko”, dodajmy również dlaczego tak jest, wymieniając to, co osiągnęliśmy. Takie rozmowy potrafią solidnie podbudować i dodać energii do dalszych działań.

Świadomość swoich własnych zalet pozwala się rozwijać, odnosić sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym, lecz przede wszystkim uwierzyć we własne możliwości.

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady

Dodaj komentarz

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…