Home Porady Świadomość swoich mocnych stron, wpływa na poczucie własnej wartości

Świadomość swoich mocnych stron, wpływa na poczucie własnej wartości

Możliwość komentowania Świadomość swoich mocnych stron, wpływa na poczucie własnej wartości została wyłączona
2
1,857

Znacznej większości osób łatwiej jest wymienić swoje słabsze strony niż własne zalety. Najczęściej jest tak, że to inne osoby widzą w nas pozytywne cechy, a my sami tego nie potrafimy. Dlaczego tak ciężko przychodzi nam dostrzeganie własnych zalet i dlaczego jest to takie istotne?

Uświadomienie sobie swoich mocnych stron, wzmocni nasze poczucie wartości. Poza tym, to one znacząco wpływają na to, czym powinniśmy zajmować się w życiu. Skoro to takie ważne, to dlaczego łatwiej nam dostrzegać swoje wady? Jedną z przyczyn jest tzw. fałszywa skromność. Niektóre osoby dużo mówią o swoich wadach, lecz tylko dlatego, aby inni zaczęli ich przekonywać, że to nie jest prawda. Komplementowanie sprawia, że nasze ego rośnie.

Kolejną z przyczyn jest niskie poczucie własnej wartości. Polega to na ciągłym poczuciu beznadziejności, niemocy i niemożności zmiany. Takie osoby cały czas skupiają się na swoich wadach, a na jakąkolwiek próbę komplementowania źle reagują, uważając to za kłamstwo. Ciężko takiej osobie jest dostrzec prawdziwe i szczere intencje. Z tego powodu coraz bardziej zamykają się w sobie, a przecież niesłusznie.

Poznanie swoich mocnych stron nie jest takie proste. Jest to spowodowane tym, że musimy w sobie przełamać pewną blokadę i spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy. Kolejną kwestią jest zmiana pewnych nawyków myślowych, które sprawiały, że swe wady nadkładaliśmy nad zalety. Jest jednak kilka sposobów, aby sobie w tym pomóc.

Pierwszą sprawą jest próba wypisania sobie kilku mocnych stron na kartce. Oczywiście nie przyjdzie to nam łatwo, dlatego więc warto poprosić o pomoc swoich przyjaciół lub rodzinę. To właśnie inne osoby zazwyczaj dostrzegają w nas jakiś talent i potencjał. Warto również zadać sobie pytania o własną pasję, co lubimy robić i co nam najlepiej wychodzi. Następnie przeczytajcie sobie co napisaliście i przeanalizujcie. Przy każdym punkcie warto zatrzymać się nieco dłużej i zastanowić się, jak możemy to wykorzystać w życiu. Dotychczasowe nawyki myślowe będą sprawiać, że sporą część tych rzeczy będziemy krytykować. Powinniśmy zignorować ten wewnętrzny głos. Jest to proces dosyć długi, lecz skuteczny.

Warto również prowadzić swój dziennik, w którym zapisuje się wszystkie, nawet najmniejsze osiągnięcia. Chodzi również o drobne sprawy, które udało Wam się zrobić np. przy pomocy swojego charakteru. W ciągu dnia takich sytuacji jest co najmniej kilka, naprawdę 😉

Kolejną rzeczą jest zmiana słownictwa. Mówienie o swoich sukcesach często postrzegane jest negatywnie, jako brak wychowania. O wiele bardziej akceptowane i przyjmowane są opowieści o życiowych niepowodzeniach. Nie jest to jednak żadna reguła, lecz kwestia mentalności. Chwal się swoimi osiągnięciami, bo jest to powód do dumy! Rozwijajmy swoje zdania i odpowiadając na pytanie typu „Co tam?”, zamiast samego „spoko”, dodajmy również dlaczego tak jest, wymieniając to, co osiągnęliśmy. Takie rozmowy potrafią solidnie podbudować i dodać energii do dalszych działań.

Świadomość swoich własnych zalet pozwala się rozwijać, odnosić sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym, lecz przede wszystkim uwierzyć we własne możliwości.

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…