Home Porady Odpoczynek daje motywację i nowe możliwości

Odpoczynek daje motywację i nowe możliwości

Możliwość komentowania Odpoczynek daje motywację i nowe możliwości została wyłączona
1
1,398

Każdy z nas zapewne miewa momenty, w których czuje duże zmęczenie – nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. Przy zbyt wielkim obciążeniu zaczyna szwankować nasze ciało i umysł. Wiele osób nie jest świadomych konsekwencji takiego stanu. Człowiek bez odpowiedniej dawki odpoczynku staje się znacznie mniej produktywny, bardziej drażliwy oraz trudniejszy w komunikacji. Może to skutkować wypaleniem zawodowym oraz depresją. Prowadzi to z kolei do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych. Dotyczy to każdej osoby pracującej lub uczącej się.

Główną przyczyną, która sprawia, że nasz umysł i ciało zaczyna szwankować, jest branie na siebie zbyt wiele obowiązków. Praca po godzinach, brak odpoczynku, nieregularny i krótki sen – wszystko to niekorzystnie wpływa na naszą percepcję, efektywność oraz samopoczucie. Ciężko jest nam jednak porzucić obowiązki, ponieważ niemal za każdym razem pojawia się uczucie presji, które wmawia nam, że moment odpoczynku jest zwykłym marnotrawieniem czasu. Ta presja działania sprawia, że wyciskamy z siebie niemal wszystkie siły. W takim wypadku nikogo nie powinno dziwić, że po dłuższym maratonie nie jesteśmy w stanie znaleźć w sobie energii do działania. To w najmniej odpowiednim momencie nastaje dzień, w którym kompletnie nie mamy motywacji oraz siły.

Nawet jeżeli bardzo tego chcemy, to nieustanna praca na najwyższych obrotach nie jest możliwa. Bez snu i odpoczynku organizm bardzo szybko się wyczerpuje. Powszechnie wiadomo, że sen powinien trwać 7-8 godzin. Ważne jest także w jakich godzinach kładziemy się spać. Najlepiej, aby odbywało się to kilka godzin przed północą. Człowiek potrzebuje również codziennego odpoczynku od pracy. Osoba wypoczęta ma znacznie więcej motywacji do działania, lepiej radzi sobie ze stresem i działa znacznie produktywniej.

Dzisiejsze czasy charakteryzują się szybkim tempem życia, stresem i wyczerpaniem. Warto zdać sobie sprawę, że poza projektami, obowiązkami służbowymi, celami jest jeszcze cały świat. Odpoczynek odgania frustrację, nie dopuszcza do wypalenia zawodowego i pomaga zauważyć rzeczy, które nas otaczają. Warto sobie uświadomić, że relaks nie musi polegać na siedzeniu przed telewizorem lub leżeniu plackiem na plaży. Oczywiście, bierny odpoczynek również jest wskazany (najbardziej przy pracy fizycznej), jednakże warto wykazywać pewną aktywność fizyczną. Wiele osób zapewne powie, że nicnierobienie męczy znacznie bardziej niż codzienna praca. Warto więc wybrać się na miasto, działkę lub zwyczajnie spędzić dzień z rodziną. Można skupić się na wspólnym pieczeniu pierników, ubieraniu choinki bądź przygotowywaniem upominków dla najbliższych. Pozwoli to zapomnieć o codziennych obowiązkach służbowych, a jednocześnie przyjemnie spędzić czas.

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jest to czas, który można wykorzystać właśnie na odpoczynek oraz chwilę refleksji. Okres świąteczny sprzyja rodzinie, warto więc zostawić pracę w biurze i spędzić ten czas z najbliższymi. Jeśli przez cały rok wykonywaliśmy projekt za projektem, a nieustanna praca pozbawiła nas zasłużonych wakacji oraz nawet codziennych chwil odpoczynku, tych klika dni pomoże nam „zresetować się” i nabrać nowych sił.

Dlaczego to jest takie ważne? Odpoczynek świąteczny niesie za sobą jeszcze jeden ważny element. Koniec roku motywuje nas do nowych celów, które mamy zamiar zrealizować. Wypoczęci mamy w sobie więcej energii do działania, więc jest to odpowiedni moment na wejście w nowy rok z nowym projektem. Codzienna dawka odpoczynku pozwoli nam nabrać wiatru w żagle i uwierzyć w swoje siły. Sprawia to, że mamy większą kontrolę nad tym co robimy, dostrzegamy błędy i wyciągamy z nich wnioski.

Warto więc wykorzystać okres świąteczny na odpoczynek, aby w nowy rok wejść w pełni zmotywowanym. Nie patrzmy na to jednak wyłącznie w kontekście pracy, ponieważ jest to szczególny okres dla rodziny. Być może codzienny wir pracy sprawia, że nie poświęcamy jej wystarczająco czasu. Warto zatrzymać się i skupić na tym, co jest naprawdę istotne. Czas spędzony z rodziną skutecznie odciągnie nas od pracy, pozwoli zrelaksować, a w nowy rok wejdziemy zmotywowani i pełni energii. Może jednym z postanowień powinien być regularny odpoczynek? Zapewne przyniesie to o wiele więcej efektów, niż nieustanna praca na granicy wyczerpania. Łatwiej będzie skoncentrować się nam na pozytywach, myśleć o sukcesie, do którego dążymy.

 

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…