Home Bez kategorii O negatywnych emocjach

O negatywnych emocjach

Możliwość komentowania O negatywnych emocjach została wyłączona
1
744

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko oczywiście zależy od naszego podejścia. Zawsze powtarzam, że trzeba starać się odwrócić sytuację, aby spojrzeć na nią od drugiej strony. Kiedy towarzyszą nam złe emocje, warto uświadomić sobie, że jest to szansa na nowe wyzwanie. Jeśli już na samym początku będziemy tego świadomi, to utwierdzimy się w przekonaniu, że potrafimy sobie radzić z trudnościami w naszym życiu.

Pierwszą i to podstawową sprawą jest racjonalne myślenie. Oczywiście w sytuacji stresowej jest o to ciężko. Emocje mają to do siebie, że pozbawiają nas racjonalnego myślenia i zmuszają do podejmowania decyzji pod ich wpływem. Widoczny jest dla nas jedynie problem i brak możliwości jego rozwiązania. Przez to często pogarszamy sprawę. W stresie mamy zawsze ograniczone myślenie i blokadę „zasobów”. Przykład? Egzamin. Często podczas jakiegoś egzaminu nie możemy sobie przypomnieć pewnych rzeczy, a po wyjściu z sali cała wiedza do nas wraca.

Uczucia nie są potrzebami fizjologicznymi, które są wpisane w naszą genetykę. Emocje zatem jesteśmy w stanie dobrze kontrolować. Za każdym razem, kiedy poczujemy przyrost złych emocji, zadajmy sobie pytania – czy jest to oparte na faktach? Jakie to ma znaczenie w obecnej sytuacji? Czy jest to naprawdę stała się wielka katastrofa? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie? Tylko spokój może nas uratować! Poprzez panikę stracimy przede wszystkim cenny czas. Od razu starajmy odrzucić od siebie ciemne myśli. Weźmy kilka głębokich wdechów, włączmy racjonalne myślenie i działajmy! Nie utożsamiajmy się z lękiem! Nie przenośmy ich na poziom osobowości. Zamiast stwierdzenia „jestem zły” używaj „czuję złość”.

Kolejną kwestią jest zaprzestanie przedstawiania siebie jako ofiary i upatrywania w innych przyczyny swojego cierpienia. Takim podejściem uznajemy, że nie mamy wpływu na swoje życie. Za nadwagę obwiniamy geny, za brak pracy obwiniamy bezrobocie, rząd itd. Nikt poza Tobą nie jest odpowiedzialny za to co czujesz. Nie rezygnuj z odpowiedzialności za swój los, bo staniesz się osobą wiecznie niezadowoloną, pełną cierpienia, a i tak nic z tym nie zrobisz. Odważ się coś zmienić i zacznij działać!

Kiedy jesteśmy zmotywowani i chętni do działania, jest to bardzo przyjemne uczucie. Należy jednak właściwie podchodzić do porażek. Bardzo często mamy do siebie pretensje, kiedy coś nam się nie uda. Porażki są częścią naszego życia i liczy się to jak sobie z nimi radzisz. Nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. Dlatego pozwól sobie czasem na błąd, staraj się go naprawić i cały czas idź do przodu!

Złe i trudne uczucia są nieodzownym elementem naszego życia. Czasami ciężko jest nam sobie z nimi poradzić, jednakże jeśli nauczymy się odpowiednio do nich podchodzić, to będziemy mogli szybko na to reagować. W pewnym momencie dojdziemy do takiego etapu, że zaakceptujemy te uczucia. Nie będziemy ich oceniać, lecz pozwolimy im pobyć w naszej głowie. Sprawimy, że nie będą one na tyle natrętne, że w spokoju będziemy mogli obmyślić cały dalszy plan działania. Zmierzmy się ze swoimi złymi emocjami!

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
  • Panta rhei. Jak nadążyć za zmieniającym się światem?

    Już tysiące lat temu wiedziano, że wszystko płynie. Zmienia się cały otaczający Nas świat,…
Wgraj więcej Bez kategorii
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

Jak papierowa lista zadań uratowała mi życie

Bycie zorganizowanym nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli codziennie masz wrażenie, że spada n…