Home Porady Kończysz szkołę, lecz brakuje Ci doświadczenia, aby znaleźć pracę?

Kończysz szkołę, lecz brakuje Ci doświadczenia, aby znaleźć pracę?

Możliwość komentowania Kończysz szkołę, lecz brakuje Ci doświadczenia, aby znaleźć pracę? została wyłączona
0
944

Ileż to młodych osób obecnie boryka się z problemem braku doświadczenia w wyuczonym zawodzie. Abstrahując już od specyfiki niektórych zawodów, często sytuacja wydaje się nie do rozwiązania. Czy rzeczywiście tak jest?

Młode osoby często zadają sobie pytanie – w jaki sposób zdobyć doświadczenie, skoro niemal w każdej ofercie pracy jest ono wymagane przez pracodawców? Należy zdać sobie sprawę, że obecnie posiadamy znacznie więcej możliwości, niż np. nasi rodzice. Mamy dostęp do Internetu (w wielu miejscach za darmo) oraz nowoczesnej technologii, gdzie komputer można kupić już za naprawdę niewielkie pieniądze (można też skorzystać z publicznych np. w bibliotece).

Jakie są więc tego plusy? Internet pozwala dotrzeć za darmo do milionów ludzi. Liczy się tam głównie pomysłowość i kreatywność. Dzięki temu istnieje wiele możliwości zarobienia pieniędzy. Poza tym, przy pomocy Internetu jesteśmy w stanie dotrzeć do wiedzy praktycznie na każdy temat. Mając więc dostęp do tych darmowych narzędzi, jesteśmy w stanie zrobić coś, co z pozoru wydaje się być niemożliwe.

Jak można zdobyć pierwsze doświadczenie?

Pierwszą, dosyć standardową opcją jest wolontariat. Wiele osób jednak z góry odrzuca tę możliwość ze względu na chęć szybkiego zarobku. Warto jednak zainwestować w siebie i swój czas, który w dalszej perspektywie przyniesie znacznie większe korzyści. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zdobycie doświadczenia i z wiadomych przyczyn wiele firm chętnie taką osobę „przygarnie” do współpracy.

Ciekawszym rozwiązaniem wydaje się być praca nad własnymi projektami. Niezależnie w jakiej dziedzinie działasz, zawsze możesz zrobić coś sam. Poziom trudności zależy oczywiście od branży, ponieważ znacznie łatwiej mają te osoby, których zadaniem jest wytworzenie konkretnego produktu – lekarze będą mieć tu znacznie trudniej. Warto stworzyć swoje portfolio, które stanie się Twoją wizytówką i będzie dobrą inwestycją na przyszłość.

Obecnie nie wystarczy jednak być w czymś dobrym, trzeba iść z duchem czasu i wykorzystywać możliwości nowych technologii. Jeśli chcemy zaistnieć w świadomości wielu osób, powinniśmy udzielać się w mediach społecznościowych. Pisz, mów, nagrywaj – ważne jest działanie! Bądź aktywny na grupach dyskusyjnych i daj się poznać. Niemal konieczne jest posiadanie kont na takich portalach jak LinkedIn czy GoldenLine. Pamiętajmy jednak, że tam musimy prezentować się jak profesjonaliści.

Prócz mediów społecznościowych, warto również skupić się na blogu, dzięki któremu możemy zbudować swój wizerunek profesjonalisty. Dzięki temu można pokazać, że swoją dziedzinę traktuje się poważnie i jesteś w temacie na bieżąco. Połączenie tych dwóch elementów jest dobrym sposobem na zwrócenie uwagi pracodawców na swoją osobę. Oczywiście znacznie trudniej jest wypromować bloga w internecie niż stronę na Facebooku, jednakże ma on niezwykle ważny atut – jest to Twoja prywatność i nie masz nad sobą żadnych administratorów czy moderatorów, którzy w każdej chwili mogą usunąć Twoje zamieszczone materiały. Blog jest długotrwałą inwestycją, jednakże może przynieść znacznie większe efekty, niż „lajki” na Facebooku. Pisz i promuj swoją twórczość!

Najważniejszym jednak elementem jest ciągły rozwój i nauka. Nigdy nie powinniśmy przestać się dokształcać i brać udziału w kursach. Cały czas drążmy temat, bądźmy głodni wiedzy. Żeby móc blogować i zbudować status profesjonalisty, musimy coś umieć i to rozumieć. Czytanie, słuchanie, wyciąganie wniosków, poznawanie opinii mądrzejszych i bardziej doświadczonych – wszystko to pomoże nam odnieść sukces. Oczywiście nie zawsze mamy na to wystarczającą ilość czasu, ale przecież nie musimy robić wszystkiego jednocześnie. Małymi krokami, powoli do przodu zdobywajmy wiedzę, a efekty na pewno przyjdą. 😉

  • Odpoczynek daje motywację i nowe możliwości

    Każdy z nas zapewne miewa momenty, w których czuje duże zmęczenie – nie tylko fizyczne, le…
Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…