Home Porady Jak pracować nad pewnością siebie?

Jak pracować nad pewnością siebie?

Możliwość komentowania Jak pracować nad pewnością siebie? została wyłączona
2
1,030

Pewność siebie jest jednym z czynników, które mają wpływ na odniesienie sukcesu. Nie jest to cecha wrodzona, dlatego każdy może się jej nauczyć. Ludzie często nie wykorzystują swoich życiowych szans ze względu na towarzyszący im bezużyteczny strach, który paraliżuje działania.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest myśleniem w odpowiedni sposób i kreowaniem w głowie rzeczy, które przeciwstawiają się lękowi przed nieznanym. To właśnie strach sabotuje nasze wszelkie działania i nie pozwala swobodnie funkcjonować. Jednak w większości wypadków strach ten jest nieracjonalny. Zapewne każdy z nas niejednokrotnie usłyszał od kogoś lub samemu sobie zadał pytanie „i po co było się stresować?”. Obecnie ludzie boją się najzwyklejszych sytuacji, których i tak uniknąć nie mogą.

Strach niemal zawsze pojawia się przed jakimś egzaminem lub spotkaniem z nieznaną osobą. Czy ten stres wnosi coś konkretnego? Owszem. Zawsze odnosimy wrażenie, że wypadlibyśmy znacznie lepiej, gdyby nie te poczucie strachu. W sytuacji, w której jesteśmy spokojni i pewni siebie, zawsze lepiej wypadniemy.

Pewność siebie pomaga również spełniać marzenia, ponieważ wielkie czyny potrzebują odważnego i zdecydowanego działania. Odwaga jest jednak nieodłącznym czynnikiem pewności siebie.

Jak jak zbudować własną pewność siebie?

Podstawą pewności siebie jest akceptacja własnej osoby. Jest to absolutnie niezbędny element, bez którego trudno nam uwierzyć w siebie. Musimy zdawać sobie sprawę z wszelkich wad i zalet, a następnie docenić swoją wartość. Każdy z nas jest wyjątkową jednostką, która zasługuje, aby czuć się dobrze samemu ze sobą. Wymień więc sobie rzeczy, z których jesteś dumny. Wypisz ich jak najwięcej na kartce, co pozwoli Ci wzmocnić przekonanie o własnej wartości i wrócić do nich w każdej chwili zwątpienia.

Kiedy już wzmocnimy poczucie własnej wartości, należy wyzbyć się pewnych złych nawyków, które są obecnie chorobą społeczeństwa. Bardzo często uzależniamy własne decyzje i poświęcamy własne dobro ze względu na to „co sobie ludzie pomyślą”. W taki sposób pozwalamy kontrolować własne życie poprzez strach związany z opinią innych ludzi.

To my powinniśmy decydować o własnym życiu. Jeśli nie wyzbędziemy się takiego myślenia, to za kilka lat nasze życie stanie się wypadkową opinii innych ludzi. Czy rezygnowanie z własnych marzeń oraz pragnień z powodu opinii innych ma sens? Zdajmy sobie jeszcze sprawę z tego, że w większości te osoby wcale nic złego sobie nie pomyślą.

Nikt nie chce czuć się wyobcowany, być uważany za „świra”, bądź wystawiany na pośmiewisko. Jednak właśnie strach przed tym jest fundamentem stresu, który blokuje nasz rozwój i nie pozwala funkcjonować zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wyzbycie się takiego myślenia będzie ogromnym postępem w pracy nad samym sobą. To szczerość i własna opinia sprawia, że zyskujemy szacunek otoczenia, a nie bezmyślne podporządkowanie się.

Skupmy się teraz na naszej strefie komfortu. Jest to zakres pewnych sytuacji i zachowań, w których czujemy się bezpiecznie i pewnie. Wszystko co wykracza poza tę sferę, wzbudza w nas lęk i niepewność. Dobrym przykładem jest nawiązywanie nowych znajomości. Dla przykładu – nawiązanie znajomości z dziewczyną na imprezie i zapytanie się o numer, często znajduje się poza strefą naszego komfortu i wywołuje stres, jednakże zapytanie się jej o godzinę przychodzi nam znacznie łatwiej. Wszystko więc polega na tym, aby regularnie poszerzać te strefę i wzbogacać ją w nowe elementy. Jeśli coś znajdzie się już w obrębie naszego komfortu, nigdy nie będzie wywoływać u nas lęku.

Sposób na poszerzanie strefy komfortu wydaje się być prosty, jednakże wymaga od nas dużego samozaparcia i odwagi. Tylko robienie rzeczy, które się znajdują poza jej granicami, mogą wpłynąć na rozwój. Kiedy sami doświadczymy tego, że nasz lęk nie miał większego sensu, jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się on kolejny raz. Starajmy się więc każdego dnia robić rzeczy, które wcześniej wzbudzały u nas obawy. Przykłady? Zagaduj do ludzi na ulicach, nie bój się nucić piosenek w miejscach publicznych i tańczyć, jeśli tylko masz na to ochotę. Rób to, co wzbudza w Tobie radość i nie myśl o opinii otoczenia. Jestem pewny, że ludzie, którzy Ciebie zauważą, będą podziwiać Twą odwagę i uświadomią sobie, że sami by tak nie potrafili. Jeśli masz strach przed wystąpieniami publicznymi – jak najczęściej występuj publicznie. Na tym właśnie polega zasada. Starajcie się robić to z absolutnym luzem 😉

Zawsze namawiam ludzi do zapisywania sobie wszelkich rzeczy na kartce – to naprawdę pomaga! Wypisz sobie czynności, które chcesz wykonać i sukcesywnie je realizuj. Najlepiej zacząć od najdrobniejszych rzeczy i powoli „zwiększać kaliber”. Zobaczysz, że na początku będą wzbudzać u Ciebie trochę stresu, lecz z każdą chwilą będzie coraz lepiej.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby zacząć, poproś o pomoc swoich znajomych. Wspólnie zróbcie coś, co powszechnie uznawane jest za dziwne. O wiele szybciej złamiecie bariery i poczujecie większą pewność siebie. Istnieją również specjalne szkolenia, gdzie wśród grupy osób można sobie takie zachowania przyswoić.

Jednym ze sposobów na zbudowanie pewności siebie jest tzw. podkręcanie emocji. Wielu ekspertów proponuje wcielenie się w jakąś postać, która jest bardzo pewna siebie. Bądźmy tą osobą przez kilka chwil, zachowujmy się jak ona i patrzmy jej oczami. Następnie przypomnijmy sobie jakąś życiową sytuację, w której zabrakło nam odwagi i postarajmy się odtworzyć sobie tę sytuację posiadając cechy tego bohatera. Czynność powinna być powtarzana regularnie.

Nawet zamiana postawy może mieć wpływ na nas szczególny wpływ. Idąc przez miasto, starajmy się mieć wyprostowane plecy, uniesioną głowę, wolniejszy, wyluzowany i pewny siebie chód. Sprawmy, aby ta postawa stała się naszym nawykiem. Już sam sposób chodzenia może wzmocnić naszą pewność siebie.

Jeśli powyższe uwagi weźmiesz sobie do serca i powoli zaczniesz je realizować, na pewno zwiększysz poziom pewności siebie i łatwiej będzie Ci realizować własne plany i marzenia. Warto każdego dnia pracować nad sobą i swoim zachowaniem!

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…