Home Porady Czy to jest strach przed zmianami?

Czy to jest strach przed zmianami?

Możliwość komentowania Czy to jest strach przed zmianami? została wyłączona
2
816

Wiele osób twierdzi, że boi się zmian albo zwyczajnie ich nie potrzebuje. Należy sobie jednak uświadomić, że całe życie jest zmianą, a nasza rola w tym wszystkim jest niezwykle istotna. A gdybym Wam powiedział, że ci ludzie wcale zmian się nie boją? Bo co to oznacza? Ciąży nad nami fatum, którego nie możemy pokonać? To jest zbyt ogólne pojęcie, bardzo często będące jedynie wymówką. Jeśli rozłożymy je na nieco mniejsze czynniki, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Przecież to my sami stoimy za potrzebą zmian, myśleniem o nich, decydujemy o ich rodzaju oraz skali.

Zastanówmy się chwilę nad tym. Gdybyśmy stwierdzili, że dokładnie to co obecnie mamy, w pełni nas zadowala i nie chcemy nic więcej, to nie rozglądalibyśmy się za nowymi rzeczami w sklepach, nowym samochodem, nie odczuwalibyśmy dyskomfortu ze względu na coś, czego nie mamy i co obecnie jest poza naszym zasięgiem. Nie chcielibyśmy być modniejsi, bardziej wykształceni, bogatsi i przede wszystkim szczęśliwsi. Konkluzja jest taka, że gdybyśmy naprawdę chcieli, aby wszystko zostało tak jak jest dotychczas, to nie odczuwalibyśmy tych potrzeb.

Wydaje się więc, że to nie zmian się boimy, lecz blokują nas zupełnie inne czynniki. Jakie? Oto kilka przykładów:

– obawa, że nie damy rady osiągnąć celu
– świadomość braku zdecydowania i konsekwencji
– obawa przed popełnieniem błędu
– strach przed oceną i krytyką ze strony innych
– brak wiary we własne umiejętności

Jest to jedynie kilka przykładów, lecz już na ich podstawie jedna rzecz wyraźnie rzuca się w oczy. Wszystkie te podpunkty są związane bezpośrednio z Tobą, a nie jakąś demoniczną siłą. Wszystkie te rzeczy zależą od nas samych, więc to my możemy zdecydować o efekcie końcowym.

Powyższe ograniczenia można w prosty sposób odwrócić i z wroga zrobić sprzymierzeńca. Motywacja z pozoru nie jest tak trudna do osiągnięcia – o rozbudzaniu motywacji pisałem tutaj. Warto zacisnąć zęby i zacząć konsekwentnie realizować cele oraz przede wszystkim uświadomić sobie własną wartość. Każdy z nas jest w stanie podjąć wyzwanie i wdrożyć w życie swój wyznaczony plany, ponieważ to wszystko jest możliwe do nauczenia. Bez odpowiedniego podejścia nic nie zdziałamy.

Każdego dnia słyszę stwierdzenia, że ktoś nie chce zmian albo się ich boi. Zdaję sobie sprawę z obaw, jednakże takie podejście nigdy nie popchnie nas do przodu. Warto zmienić perspektywę. Można sięgać po marzenia lub twierdzić, że nie jesteśmy w stanie ich spełnić – możemy utknąć w miejscu lub iść do przodu.

A Ty jakiego wyboru dokonasz?

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…