Home Porady Czy koniecznie trzeba zwalczać swoje wady?

Czy koniecznie trzeba zwalczać swoje wady?

Możliwość komentowania Czy koniecznie trzeba zwalczać swoje wady? została wyłączona
1
872

Jeśli chodzi o tematykę rozwoju osobistego, to zazwyczaj od trenerów słyszymy radę, aby walczyć ze swoimi wadami, wypierać je ze swojego życia. Niektórzy jednak ludzie do tego stopnia próbują z nimi walczyć, że bycie idealnym staje się ich obsesją – uzależniają od tego swój dalszy rozwój. Warto zaznaczyć, że nie musi to wcale tak wyglądać.

Wszystko oczywiście zależy od rodzaju naszych wad, lecz często jest to sprawa subiektywna. Należy uświadomić sobie, że istnieje wiele cech, które my uważając za wady, inni postrzegają jako zalety i oddaliby wiele, aby właśnie tę cechę posiadać.

Niezmiernie rzadko się zdarza, że cecha jest obiektywną zaletą lub wadą. Wiele zależy od naszych osobistych oczekiwań oraz warunków, w których się znajdujemy. Aby to dobrze zobrazować, posłużmy się przykładem szybkiego metabolizmu. Osoby, które chcą schudnąć lub zwyczajnie lubią jeść, a nie chcą przytyć, jest to coś wspaniałego, lecz już dla kulturystów niekoniecznie, ponieważ taka przemiana materii utrudnia przybieranie na masie. Tę sytuację można odnosić do nawyków i cech psychicznych. Warto więc zawsze uświadomić sobie potencjał danej cechy i starać się go w odpowiedni sposób spożytkować.

Nie warto więc zawsze i za wszelką cenę walczyć ze swoimi wadami. Spróbujmy z tej wady korzystać w odpowiedni sposób. Jak jednak się do tego zabrać? Zanotuj sobie cechę, którą uważasz za wadę i pod nią wymień sytuacje, w których mogłaby się ona okazać zaletą. Wymień również osoby, które mogłyby chcieć posiadać taką cechę. Wykonując taką listę możemy spróbować wdrożyć te inne zastosowania w swoje życie. Dzięki temu można uświadomić sobie, jak wiele możemy zyskać akceptując siebie, a nie próbując zmieniać się na siłę. Naprawdę to nie jest tak, że wszystkie nasze wady są niezmiennie negatywne i za wszelką cenę należy z nimi walczyć. 🙂

Wgraj więcej podobnych artykułów
Wgraj więcej eduwis
Wgraj więcej Porady
Comments are closed.

Sprawdź jeszcze

O negatywnych emocjach

Każda osoba inaczej radzi sobie ze strachem, złością, smutkiem, zazdrością itd. Wszystko o…